Badania wykopaliskowe

Badania wykopaliskowe są chyba najcenniejszym, bo rzadkim wśród kół naukowych, obszarem działalności. Są dla Nas niezwykłą okazją by przejść do praktyki od teorii, nabytej podczas roku akademickiego. Dlatego gorąco dziękujemy wszystkim osobom, które przyczyniły się do tej pory do Naszego udziału w badaniach wykopaliskowych. Dziękujemy zarówno za wsparcie finansowe jak i wiarę w to, że pasje i zainteresowania należy rozwijać.

Od 2012r. badania wykopaliskowe na stanowisku Negotino Gradiste są dofinansowane przez Narodowe Centrum Nauki w ramach grantu nr UMO-2011/03/B/HS3/04669 pt. „Negotino: Dolina środkowego Wardaru (Macedonia) w okresie hellenistycznym i rzymskim”

Ancient Thouria 2016, Grecja

W 2016 roku, czterech członków Studenckiego Koła Naukowego Archeologii Śródziemnomorskiej (Agata Banas, Katarzyna Nierzwicka, Natalia Kositarz, Łukasz Tetzlaff), miało okazję uczestniczyć w wykopaliskach archeologicznych w greckim antycznym mieście – Thouria. Studenci spędzili w Grecji jeden miesiąc, mając okazję do rozwijania swoich zainteresowań w dziedzinie archeologii śródziemnomorskiej. Badania archeologiczne miasta rozpoczęte zostały w 2007 r. przez dr. Xeni Arapogiani. Na wzgórzu porośniętym gajem oliwnym odkryto pozostałości po antycznej osadzie – Thouria. Stanowisko mieści się ok. 10 km na północny- zachód od miasta Kalamata, na półwyspie Peloponeskim w Grecji.  Najważniejszym odkryciem jest świątynia dorycka ku czci Asklepiosa. W okresie klasycznym Thouria była miastem, które zamieszkiwali periojkowie. Po powstaniu Messene, Thouria stała się niezależna od Sparty, o czym świadczy m.in. kamienna stela datowana na II wiek p.n.e. znaleziona podczas prac wykopaliskowych, na której opisane zostały między innymi  jej granice terytorialne. W roku  182 p.n.e. Thouria wstąpiła do Związku Achajskiego jako niezależne polis. Miasto dostało się ponownie pod panowanie spartańskie po bitwie pod Akcjum w 31r. p.n.e. Prawdopodobnie Thouria wróciła pod panowanie Messeni za cesarza Tyberiusza (ok. 25r. n.e).  Tegoroczne badania wykopaliskowe rozpoczęły się w połowie lipca. Prowadzone były przez, dr Xeni Arapogiani oraz Gely Fragou. Kontynuowane były prace z roku poprzedniego w miejscu gdzie odkryto pozostałości sporej konstrukcji kamiennej. Warstwy archeologiczne datowane są na okres hellenistyczny. Najliczniejszą grupę zabytków stanowiła ceramika kuchenna jak i stołowa. Znaleziono równeż fragmenty lampek oliwnych, figurek terakotowych, ceramikę budowlaną (głównie dachówki) oraz ciężarki tkackie. Na stanowisku znaleziono również liczne kości (głównie zwierzęce) oraz muszle. Znalezione zostały również obiekty metalowe takie jak monety oraz fragmenty gwoździ.

Negotino 2016, Republika Macedonii

W dniach od 29 sierpnia do 26 września 2016 studentki SKNAŚ UG: Katarzyna Kosińska, Adrianna Jaźwińska, Paulina Plichta i Joanna Rajczyk odbyły praktyki w Negotino, w Republice Macedonii pod kierownictwem prof. dr hab. Nicholasa Sekundy. Ich zadaniem było zrobić dokumentację rysunkową zabytków archeologicznych z poprzednich wykopalisk, prowadzonych od 2007 roku. Rysowane były m.in. naczynia ceramiczne bądź ich fragmenty, datowane od III do I w. p.n.e., pitosy, ceramika grecka malowana lub metalowe elementy rzędu końskiego. Rysunek miał przedstawiać rekonstrukcję danego naczynia (jeśli był tylko jego fragment) oraz jego profil. Dodatkowo studentki robiły opis zabytku. Do oznaczania kolorów gliny bądź malunku korzystały z katalogu „Munsell soil color charts”. Opisy były robione w języku angielskim.

Negotino 2015, Republika Macedonii

W dniach 22.06 – 27.07.2015 prowadzone były badania archeologiczne  na stanowisku Negotino Gradiste w Republice Macedonii, w których już po raz siódmy wzięła udział polska grupa archeologów Instytutu Archeologii i Etnologii UG. W tym sezonie wykopaliskowym w badaniach miało okazję wziąć udział jedenastu studentów będących członkami SKNAŚ. Studenci pracujący w obrębie trzech polskich wykopów pod kierownictwem dr Arkadiusza Koperkiewicza, dr Wojciecha Brillowskiego oraz mgr Doroty Sakowicz, mieli okazję zdobyć doświadczenie z metodyką terenową archeologii śródziemnomorskiej oraz mogli zapoznać się materiałem zabytkowym z okresu hellenistycznego i rzymskiego w praktyce. Całością prac na stanowisku kierował ze strony macedońskiej mgr Goran Sanev, ze strony polskiej prof. dr hab. Nicholas Sekunda.

Negotino 2014, Republika Macedonii

W terminie 08.09 – 04.10.14 prowadzone były badania archeologiczne w Negotino Gradište, w których już po raz szósty wzięła udział polska grupa archeologów Instytutu Archeologii i Etnologii UG. W tym sezonie wykopaliskowym w badaniach miało okazję wziąć udział dziewięciu studentów będących członkami SKNAŚ. Studenci pracujący w obrębie czterech polskich wykopów pod kierownictwem dra Wojciecha Brillowskiego, dra Arkadiusza Koperkiewicza, dra Marcina Paszke, mgr Doroty Sakowicz, mieli okazję zdobyć doświadczenie z metodyką terenową archeologii śródziemnomorskiej oraz mogli zapoznać się materiałem zabytkowym z okresu hellenistycznego i rzymskiego w praktyce. Całością prac na stanowisku kierował ze strony macedońskiej mgr Goran Sanev, ze strony polskiej Prof. dr hab. Nicholas Sekunda.

Negotino 2013, Republika Macedonii

Badania Negotino Gradište odbyły się terminie 26.08-22.09.2013. W tym sezonie wykopaliskowym w badaniach wzięło udział ośmiu studentów będących członkami SKN Archeologii Śródziemnomorskiej UG. Studenci pracowali w obrębie trzech polskich wykopów pod kierownictwem dra Arkadiusza Koperkiewicza (UG), Doroty Sakowicz (UG) oraz dra Wojciecha Brillowskiego (UAM w Poznaniu). Całością prac na stanowisku kierował ze strony macedońskiej mgr Goran Sanev, ze strony polskiej Prof. dr hab. Nicholas Sekunda. Studenci mieli okazję zdobyć doświadczenie z metodyką terenową archeologii śródziemnomorskiej oraz mogli zapoznać się materiałem zabytkowym z okresu hellenistycznego i rzymskiego w praktyce.

Artykuł o udziale w badaniach w Negotino 2013:
http://gazeta.ug.edu.pl/magazine_GU_nov_2013_net.pdf

Negotino 2012, Republika Macedonii

W terminie 27.08.2012 – 29.09.2012 prowadzone były badania archeologiczne w Negotino Gradište, w których  po raz czwarty wzięła udział polska grupa archeologów Instytutu Archeologii i Etnologii UG. W tym sezonie wykopaliskowym w badaniach miało okazję wziąć udział pięciu studentów będących członkami SKNAŚ. Studenci pracowali w obrębie dwóch polskich wykopów pod kierownictwem dra Arkadiusza Koperkiewicza i dra Wojciecha Brillowskiego. Całością prac na stanowisku kierował ze strony macedońskiej mgr Goran Sanev, ze strony polskiej Prof. dr hab. Nicholas Sekunda.

Artykuł o udziale w badaniach w Negotino 2012: http://gazeta.ug.edu.pl/magazine_GU_nett.pdf

Antikythira, Grecja.

W terminie 03.08.2012 – 20.08.2012, dwie studentki SKNAŚ wzięły udział w wykopaliskach archeologicznych prowadzonych na Greckiej wyspie Antikythera. Pod okiem Prof. dr hab. Nicholasa Sekundy studentki zajmowały się dokumentacją rysunkową lica fortyfikacji, usytuowanych na jednym ze wzniesień stanowiska. Polska ekipa miała też okazję współpracować ze studentami greckimi. Całością prac na wyspie kierowali archeolodzy Aris Tsaravopoulos i Gely Fragou.

Artykuł o Naszym udziale w badaniach na Antikythirze: http://gazeta.ug.edu.pl/GUnov2012net.pdf

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s